[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پارتیشن اداری

امروزه وقتی وارد ادارات، شرکت ها یا دفتر مجلات می شویم دیگر اثری از میزهای اداری که کنار هم چیده می شدند نمی بینیم. در اکثر ادارات به هریک از کارمندان فضایی نسبتاً کوچک اما خصوصی اختصاص داده شده تا به دور از هیاهوی همکاران به کار خود برسند. در حقیقت فضای اداره با استفاده از پارتیشن اداری به فضاهای متعدد کوچکتری تقسیم می شود. ما هم امروز می خواهیم در مورد پارتیشن اداری صحبت کنیم. در این مقاله ابتدا خواهیم دید منظور از پارتیشن و پارتیشن اداری چیست و سپس با انواع پارتیشن اداری آشنا می شویم.

منظور از پارتیشن و پارتیشن اداری چیست؟

معنای لغوی پارتیشن، تقسیم کردن است؛ به همین دلیل در دنیای معماری و طراحی به هر سیستمی که بتواند فضای داخلی ساختمان را به قسمت های مختلف تقسیم کند؛ پارتیشن گفته می شود. خوشبختانه امروزه با طراحی و ساخت پارتیشن های کاذب دیگر برای تقسیم کردن فضاها نیازی به کشیدن دیوارهای آجری نیست. در واقع پارتیشن های چوبی، شیشه ای یا آلومینیومی که تولید می شوند به راحتی و تنها با استفاده از پیچ و مهره در هر فضایی قابل نصب هستند و حتی در صورت نیاز می توان آنها را باز و در جایی دیگر نصب کرد. البته برخی از پارتیشن ها به صورت ریلی طراحی می شوند؛ یعنی برای استفاده از آنها حتی دیگر به پیچ و مهره هم نیاز ندارید. قابلیت نصب آسان و جابه جایی پارتیشن ها منجر به گسترش توسعه کاربرد آنها در فضاهای اداری و حتی مسکونی شده است که همانطور که گفتیم موضوع اصلی بحث امروز ما پارتیشن اداری است. پس اجازه بدهید که ببینیم منظور از پارتیشن اداری چیست و چه مزایایی دارد.

به پارتیشنی که برای تفکیک همیشگی یا موقتی فضاهای اداری به کار برده می شود؛ پارتیشن اداری می گوییم. در واقع پارتیشن اداری به بخشی از مبلمان فضاهای اداری تبدیل شده که جنبه دکوراتیو نیز دارد. پارتیشن اداری این فرصت را به پرسنل اداره می دهد تا در فضایی مجزا و خصوصی و در نهایت تمرکز به کار خود بپردازند؛ در حقیقت با استفاده از پارتیشن اداری دیگر لازم نیست که چند کارمند را در یک اتاق جای داد.

برای ساخت پارتیشن های اداری از مواد متنوعی مانند ام دی اف، شیشه، آلومینیوم یا تلفیقی از مواد مختلف استفاده می شود که هریک از این مواد مزایا و معایب خاص خود را دارند؛ در ادامه به مزایا و معایب پارتیشن های اداری ام دی افی و شیشه ای اشاره می کنیم.

سطح صاف و یکنواخت پارتیشن اداری ام دی اف را می توان رنگ زد و نمایی زیبا و دلنشین خلق کرد؛ همچنین با استفاده از هنر منبت می توان جنبه ای دکوراتیو به این نوع پارتیشن اداری بخشید. علاوه بر این  ها پارتیشن اداری ام دی اف خاصیت آکوستیکی نیز دارد و به حفظ حریم خصوصی کارکنان کمک شایانی می کند ولی متاسفانه مانع عبور نور می شود.

پارتیشن اداری شیشه ای به خوبی منجر به انتشار نور طبیعی در کل محیط اداره می شود و در نتیجه به کاهش مصرف برق کمک می کند؛ همچنین این نوع پارتیشن اداری، نمایی مدرن به محیط اداره هدیه می دهد؛ نمایی خیره کننده که می تواند تاثیری مثبت بر طرز تفکر ارباب رجوع نسبت به شما بر جای بگذارد. اما متاسفانه پارتیشن اداری شیشه ای به حفظ حریم خصوصی کارکنان کمک چندانی نمی کند که البته می توان با استفاده از شیشه های رنگی یا مات تا حدی این مشکل را برطرف کرد؛ علاوه بر این پارتیشن اداری شیشه ای خاصیت آکوستیکی ندارد و از عبور صدا جلوگیری نمی کند.

پس طبق آنچه گفته شد طراحی و ساخت پارتیشن های اداری با هر نوع ماده ای، مزایا و معایب متفاوتی را به همراه می آورد؛ پس شاید بهترین روش ممکن، طراحی پارتیشن اداری با تلفیقی از مواد مختلف باشد؛ همانطور که امروزه شاهد تولید و عرضه اینگونه پارتیشن ها هستیم.

اما جدای از نوع ماده به کار برده شده در ساخت پارتیشن اداری، این پارتیشن ها در دو دسته کلی تک جداره و دو جداره قرار می گیرند که هریک از آنها ویژگی های خاص خود را دارند اما شاید مهمترین تفاوت بین پارتیشن های اداری تک جداره و دو جداره در خاصیت آکوستیکی آنها باشد. پارتیشن اداری تک جداره معمولاً با استفاده از یک لایه ظریف شیشه یا آلومینیوم ساخته می شود و به همین دلیل آکوستیک نیست اما در ساخت پارتیشن اداری دو جداره از دو پانل شیشه ای یا ام دی افی استفاده می شود که با پر کردن فضای خالی بین این دو پانل با گاز آرگون و مواد ضد صدا به پارتیشن خاصیت آکوستیکی می دهند؛ ضمناً بین پانل های شیشه ای پارتیشن دو جداره می توان پرده کرکره ای نصب کرد تا در صورت لزوم با کشیدن پرده بتوان فضایی کاملاً خصوصی تشکیل داد و به همین خاطر پارتیشن های اداری دو جداره محبوبیت بیشتری نسبت به پارتیشن های اداری تک جداره دارند.

در پایان امیدواریم که با انتخاب و نصب یک پارتیشن اداری مناسب و خلق محیطی مدرن و خصوصی بتوانید تاثیری شگرف بر راندمان و روحیه کارکنان خود بگذارید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]